


| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | -5 V |
| Max Input Voltage | -2.4 V |
| Output Type | Fixed |
| Dropout Voltage | 78 mV |
| Min Input Voltage | 78 mV |
| Quiescent Current | 100 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 29
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74035
Ext.Price$0.74035
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74035 | $0.74035 |
| 10 | $0.59923 | $5.99230 |
| 25 | $0.55039 | $13.75975 |
| 50 | $0.50553 | $25.27650 |
| 100 | $0.46434 | $46.43400 |
| 300 | $0.41550 | $124.65000 |
| 500 | $0.37180 | $185.90000 |
| 1000 | $0.35056 | $350.56000 |
